Słowo o z martwych powstaniu

Dom dla młodzieży - spełnione marzenie

Słowo o z martwych powstaniu

artykuł ukazał się w piśmie "Wierzeniczenia" (nr 6/2013)

W lipcu przeżywać będziemy piątą rocznicę od momentu uruchomienia ośrodka pomocy dla młodzieży uzależnionej. Z tej okazji poprosiłem Księdza Waldemara Twardowskiego by przygotował okolicznościowe słowo podsumowujące ten czas, by trochę nam opowiedział o codziennym życiu tego domu. Cieszę się zapowiedzią, że w dniu jubileuszowej uroczystości po Mszy św. o 11.00, w sobotę 20 lipca, będzie specjalna okazja dla wszystkich chętnych zwiedzenia ośrodka i posłuchania jak wygląda praca terapeutyczna.

 

Na pewno cieszę się tym domem. Łaską Bożą jest dla mnie, że mogę z bliska patrzeć jak to dzieło powoli się rozwija. Stojąc z boku przeżywam wszystkie radości i kłopoty tej wspólnoty. Oczywiście stale noszę wszystkich w swoim sercu. Raduje mnie każda osoba, która kończy pomyślnie swój pobyt w ośrodku. Cieszą mnie później odwiedziny, telefony, zaproszenia od tych, którzy powrócili do normalnego życia i widać, że danej im przez Opatrzność szansy nie zmarnowali.

To jest szczególna łaska z martwych wstania. Wszyscy, którzy możemy na to patrzeć jesteśmy świadkami tego właśnie cudu z martwych powstania.

Wierzenicki dom jest spełnieniem moich kapłańskich marzeń o miejscu, które służyłoby pomocą uzależnionej od narkotyków, często bezdomnej młodzieży. Nie pomoże się wszystkim. Można pomóc jednak chociaż niektórym. Patrząc na sposób prowadzenia tego domu zauważam, że jest wprost przepastna różnica w stosunku np. do państwowego zakładu poprawczego (miałem okazję pracować tam jako kapelan przez ponad 5 lat). Podobne problemy ale zupełnie inny sposób działania wychowawczego. Myślę, że są też zupełnie inne rezultaty. Poznacie ich po owocach (Por. Mateusza 7.20).

Przez te lata dom pięknie wrósł w wierzenicki krajobraz. Nie wiem, czy wszystkie osoby miejscowe zauważyły, że ośrodek nosi dumną nazwę „Wierzenica” . Sądzę, że jest to niezwykle piękna i wartościowa promocja dla miejscowości. Młodzież zyskała sympatię otoczenia. Dziś wszyscy wiedzą, że takiego miejsca nie trzeba się bać. Nie należy się bać ośrodka terapeutycznego. Dla młodych groźniejsze jest często otoczenie szkół. Niebezpieczne są puby, dyskoteki, miejsca koncertowe, siłownie itp. Warto dbać o swoje dzieci by nie miały ciągot do tego typu miejsc. Kiedyś wspominałem: „Czasami osoby z zewnątrz pytają mnie: jak ludzie ze wsi reagują na ten ośrodek. Nauczyłem się im odpowiadać tak: w samym słowie „Wierzenica”, które trzeba uczyć się wymawiać z namaszczeniem, zapisane jest dobro. Ludzie w tym miejscu nie są zamożni, wielu wręcz żyje biednie, dlatego dostrzegają biedy innych..., także młodzieży. Ludzie tu rozumieją, że w biedzie trzeba sobie pomagać. Oczywiście, rolą księdza jest też mówić o właściwych postawach ze względu na miłość Chrystusa.... Myślę, że wielu mieszkańców naszych miejscowości obecnych w kościele w czasie... zakończeń terapii było mile zaskoczonych i też wzruszonych kiedy słyszeli pod swoim adresem skierowane słowa podziękowań wyrażane przez rodziców” (Wierzeniczenia, 10/2011, s 5-6).

W podniosłej jubileuszowej chwili raz jeszcze powtórzę: „Tak jakoś wyszło, że z wysiłku i starań wielu osób i zrozumienia innych, w niezamożnej Wierzenicy powstał, tak jasno to zupełnie widzę, najpiękniejszy pomnik ku czci papieża Jana Pawła II. Pomnik zbudowany z żywych serc ludzi tworzących konkretne Dzieła Miłosierdzia, o których mówił i o które prosił papież” (Wierzeniczenia, 9/2011, 25 odpowiedzi, s. 55 – 56). Problemem wychowania dzieci interesował się też mieszkający w Wierzenicy w XIX wieku August Cieszkowski. Zostawił po sobie nawet pracę zatytułowaną „O ochronkach wiejskich”. Myślę, choć to może nieskromne, że ten mądry, światły i pobożny człowiek, byłby z wierzenickiego domu dla młodzieży uzależnionej tak samo dumny jak my.

Powrót do spisu artykułów

CARITAS ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ 
Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień 
Caritas Archidiecezji Poznańskiej 
"WIERZENICA" 
Wierzenica, ul. Wierzenicka 12 
62-006 Kobylnica 
tel. kom. 663 002 588, 
tel. 61 815 99 81, fax 61 881 62 08

NIP: 782-15-52-193   REGON: 04000722900070
numer księgi rejestrowej: 000000179452

Projekt i wykonanie: Tomasz Karolak
poczta(at)tomaszkarolak.net